Logo CurrentParents-Hero

Headmistress

Mrs Jane Cameron BEd (Hons)

Bursar

Mr Nick Ball BSc (Hons) CIPFA

Deputy Head (Director of Operations)

Mr David Gee BEd

Deputy Head (Director of Studies)

Mr Mark Maddocks BA (Hons); GTP

Head of Pastoral Care

Mr James Holmes BA (Hons), PGCE

Head of Lower School

Miss Claire Howick BA (Hons), PGCE

Head of Middle School

Miss Harriet Swanwick BA (Hons), PGCE

Head of Upper School

Mr Ross Borthwick BA (Hons), MA, PGCE

Head of Administration; Registrar

Miss Lucy Tate BA (Hons)

 

Administrative Staff

Mrs Sue Stirling BA (Hons), MSc – Human Resources & Compliance Manager

Mrs Lijilana Subotinovic – Finance Assistant

Miss Eliza Wakefield BA (Hons) – Headmistress’s PA

Mrs Kate Jardine-Brown BA (Hons) – PA/Administration Assistant

Miss Georgina Ferguson HND – School Secretary (OB)

Mrs Ines Alfillé Fine Art Diploma – School Secretary (JCB)

Miss Clemmie Studd – School Secretary (PGB)

Mrs Katherine Clarke – Administration Assistant

Ms Sarah Jeffreys – School Nurse BSc (Hons) NMC

Mr Predrag Obradovic – Premises Manager

 

Teaching Staff

Miss Amelia Andrewes BSc (Hons), PGCE – 2M Form Teacher; Lower School Maths Coordinator  

Mr Stephen Adkins – 3J Form Teacher

Mr Matthew Ashmole – 4F Form Teacher

Mr Ross Borthwick BA (Hons), MA, PGCE – Head of Years 7&8; Head of History; Deputy Designated Safeguarding Lead (PGB)

Mrs Daisy Bowden BA (Hons), BEd – SEN Teacher

Mrs Wendy Briggs BA (Hons) PGCE – Head of Art

Mlle Mélanie Bugnet Licence ‘Sciences du Langage’, MFLE, PGCE – 5B Form Teacher; Head of French;

Lead Form Teacher

Miss Arabella Chute BA (Hons), MA, PGCE – 1P Form Teacher

Mrs Jo Clews – Head of Girls’ Sport

Ms Ewa Coates BA (Hons) QTS, MA – SEN Teacher

Miss Sarah Cusack BA (Hons), PGCE – 8W Form Teacher; Head of Religious Education

Miss Hannah Dawson BA (Hons), PGCE – 6B Form Teacher; Maths  

Mr David Gee BEd – Deputy Head (Director of Operations); Maths

Miss Lucy Goodbody BA, PGCE – 2L Form Teacher

Mr Andrew Grappy Dip Music, Dip Orchestral Studies – Deputy Director of Music; P4C

Mrs Julia Gray – Classics Teacher

Mr Thomas Hayes BA (Hons), PGCE – P.E. Teacher

Mlle Margaret Hebert BA, PGCE – French

Mr James Holmes BA (Hons), PGCE – Head of Pastoral Care; Head of P4C; Designated Safeguarding Lead

Miss Claire Howick BA (Hons), PGCE –Head of Lower School; Deputy Designated Safeguarding Lead (OB)

Mr Aaron Huber BA, MA – 7Y Form Teacher; Head of Geography

Mr Rod Jack – P.E. Teacher

Mrs Penny Kane, Dip (Level 5) SpLD/Dyslexia; Dip Counselling – Deputy Head of Pastoral Care;

School Counsellor

Miss Sophie Kingshott BA (Hons); PGCE – 2K Form Teacher; Lower School Science Coordinator

Miss Ellen Kirby – 7X Form Teacher; P.E. Teacher

Mr Daniel Lee BA (Hons), PGCE – 6A Form Teacher; Head of Maths

Mr Glenn Leeder BEd – Librarian

Mr Robbie MacKinnon BEd Music (Hons) – Head of Music

 

Teaching Staff (Continued)

Mr Mark Maddocks BA (Hons), GTP – Deputy Head (Director of Studies); Latin; Greek

Miss Nicki Marani BEd (Hons) Cantab, Dip SpLD/Dyslexia – Head of Learning Enrichment (OB); SEN Teacher

Mr David Marshall MA, PGCE – 8V Form Teacher; English; Thinking School Drive Team Coordinator

Mr Nick McCollin BA (Hons), PGCE – Director of Sport

Miss Maisie McCullough BA (Hons), PGCE – 4E Form Teacher; Lower School English Coordinator

Miss Heidi McGregor BTeach, BEd (Special Education) – RW Form teacher; RWI Coordinator

Miss Aileen Nutley BA (Hons), PGCE – English

Mrs Paris Holmes – School Magazine Editor

Mrs Rachel Parsons MCSP DipPhys, Laser Level 3 SpLD – SEN Teacher

Mr Thomas Primrose BA, Dip Primary Teaching – 3F Form Teacher; Lower School Humanities Coordinator

Miss Isabel Rich BA (Hons) – 6Y Form Teacher; Head of English (Maternity Leave)

Mrs Margaux Richmond BA (Hons) – 1L Form Teacher (Maternity Leave)

Miss Sheila Ross-Hulme MA, PGCE, Teaching children with SpLD – SEN Teacher

Mrs Olamide Sarumi BA (Hons), PGCE – RV Form Teacher; Head of Early Years

Miss Alice Simmers BA, Diploma in Teaching – 1N Form Teacher

Mrs Sophy Skeet BA (Hons), PG Dip (Dyslexia) – Head of Learning Enrichment (JCB); SEN Teacher

Mrs Charlie Skeoch Mannion BA (hons) PGCE – Acting Head of English

Miss Amanda Stapleton BA (Hons) PGCE – 3H Form Teacher

Miss Harriet Swanwick BA (Hons), PGCE – Head of Middle School; Drama; Deputy Designated Safeguarding Lead (JCB)

Miss Katie Tebbutt BA (Hons)  PGCE QTS – 1S Form Teacher

Mr Paddy Thomas BSc – Science; Maths; Computing

Mr Nick Turner – Middle School Subject Teacher

Mrs Monique Van Schalkwyk BA (Hons), Montessori Diploma – RT Form Teacher

Miss Fiona Wybar BSc (Hons), PGCE – 5C Form Teacher; Head of Science

 

Teaching Assistants

Mrs Ketisha Adelakun BSc – 2 Teaching Assistant

Miss Valentina Chiarello BA – RS Teaching Assistant

Miss Minna Dundas – Gap Assistant

Miss Bianca Evans – 1L Teaching Assistant

Mr Miguel Fernandez BEd, QTS – RN Teaching Assistant

Mrs Samira Hamdan NVQ Level 2 – 1M Teaching Assistant

Mr Nigel Hardman BA (Hons) – Art Technician; Charity Co-ordinator

Miss Maud Hayes – Gap Assistant

Miss Michelle Hibbert – Y2 Teaching Assistant

Miss Lily James – Gap Assistant

Miss Maeve McDonnell – Learning Support Assistant

Miss Jessica Melling BA Hons – 2G Teaching Assistant

Miss Maria Nicklen – Y3 Teaching Assistant

Miss Alex Norman – RP Teaching Assistant

Miss Marian Ponce MA - Teaching Assistant (Sport)

Miss Kelly Santo BA (Hons) – 2H Teaching Assistant

Miss Lulu Sloane – Y2 Teaching Assistant

Miss Pauline Wint QCS Level 2&3 (TA Dip), CSCT Counselling Skills – 1K Teaching Assistant; Lead Teaching Assistant

 

Visiting Specialists

Miss Andri Antoniou BMus - Singing

Mr Anthony Bailey MMus, BMus (Hons) – Clarinet & Saxophone

Mr Sarrane Brouk – Guitar

Mrs Jennifer Carter BMus, MMus - Piano  

Miss Liz Ellaway BMus (Hons) – Piano

Mr James Greenfield BA Music, MA - Cello

Miss Sue Hutchinson – Trumpet

Mr Carlos Olmos BMus (Hons) – Guitar                      

Mr Alvaro Lopez Becker BMus (Hons) – Drums

Miss Liz Palmer, Guildhall Dip – Flute & Recorder

Miss Sophie Scott MA (Cantab), ALAM – Singing

Mr Colin Somervell BMus Jazz (Hons) – Double Bass/Electric Bass

Mr Tomas Wanat MA, Guildhall Dip – Violin & Viola

 

Full Staff List